Wingman Triathlon -
Red Wing, MN
8/13/2017

race logo










                                                           WINGMAN TRIATHLON
                                             Colvill Pool - Red Wing, MN - August 13, 2017
                                              500 Meter Swim - 12.7 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/2     192 Julian Manley           Spring Valley      WI  22 M     6  8:56  1:38  0:47    2   38:15 19.9  0:16    1   15:30  5:10 1:03:43 
    2   1/3     171 Abraham Eide            Rochester          MN  17 M     5  8:19  1:32  0:48    1   36:10 21.1  0:48    2   17:57  5:59 1:04:01 
    3   2/3     169 Abe De Jong             Red Wing           MN  16 M     4  8:15  1:31  0:45    8   41:50 18.2  0:18    5   21:09  7:03 1:12:15 
    4   1/3     200 Sam Tift                Red Wing           MN  42 M     2  7:58  1:28  0:33    3   40:43 18.7  0:55    9   22:34  7:32 1:12:41 
    5   1/1     173 Jacob Evans             Hastings           MN  35 M    11 10:22  1:54  1:06    6   41:26 18.4  0:40    3   20:31  6:51 1:14:03 
    6   3/3     195 Ben Schaffer            Red Wing           MN  18 M     1  7:25  1:22  1:16   14   43:48 17.4  0:22    7   21:50  7:17 1:14:39 
    7   1/2     194 Caleb Rosenow           Minneapolis        MN  27 M    19 11:25  2:06  1:34    9   41:59 18.2  0:24    4   20:33  6:51 1:15:54 
    8   1/5     211 Kaitlin Wiedeman        Minneapolis        MN  34 F     9 10:05  1:51  1:01    5   41:00 18.6  0:56   17   23:36  7:52 1:16:37 
    9   2/3     197 Philip Snider           Red Wing           MN  40 M    14 10:44  1:58  1:04    4   40:53 18.6  0:51   13   23:23  7:48 1:16:54 
   10   2/2     164 Mitchell Biewen         Minneapolis        MN  22 M    17 11:01  2:01  1:34    7   41:30 18.4  0:36   19   24:01  8:01 1:18:40 
   11   1/4     202 David Vouk              Hastings           MN  51 M    18 11:06  2:02  1:55   10   42:04 18.1  1:05   21   24:07  8:03 1:20:16 
   12   2/4     191 Mark Learned            Hager City         WI  52 M    10 10:18  1:53  1:25   13   43:46 17.4  0:50   20   24:02  8:01 1:20:19 
   13   1/4     180 Hannah Higgins          Byron              MN  16 F    12 10:25  1:55  1:07   18   46:32 16.4  0:34    8   21:59  7:20 1:20:35 
   14   1/3     196 Boyd Seevers            Spring Lake Park   MN  58 M    15 10:46  1:58  1:12   16   45:16 16.8  0:48   16   23:36  7:52 1:21:36 
   15   3/4     168 Steve Cvek              Red Wing           MN  52 M     7  9:44  1:47  2:30   11   43:02 17.7  1:37   25   27:27  9:09 1:24:19 
   16   2/2     179 Taylor Hanson           Minneapolis        MN  25 M    21 11:54  2:11  1:56   25   49:06 15.5  0:21    6   21:44  7:15 1:24:58 
   17   2/3     167 Dennis Crane            Plymouth           MN  57 M    34 15:26  2:50  2:22   12   43:06 17.7  1:08   12   23:15  7:45 1:25:15 
   18   1/2     176 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  35 F    20 11:37  2:08  1:17   22   48:17 15.8  0:46   15   23:33  7:51 1:25:28 
   19   2/4     170 Cecelia De Jong         Red Wing           MN  14 F     3  8:05  1:29  1:56   27   49:46 15.3  0:19   23   25:58  8:40 1:26:03 
   20   3/4     198 Serenna Snider          Red Wing           MN  14 F    28 13:17  2:26  1:49   28   49:52 15.3  0:30   11   22:45  7:35 1:28:12 
   21   2/5     213 Alicia Duerst           Red Wing           MN  32 F    22 12:12  2:14  1:27   30   50:26 15.1  0:21   18   23:49  7:57 1:28:12 
   22   1/2     163 Janice Bennett          Hudson             WI  56 F    31 13:46  2:31  1:53   15   44:13 17.2  1:35   24   27:09  9:03 1:28:34 
   23   3/3     204 Bill Weist              Lake City          MN  43 M    25 12:25  2:17  2:34   20   47:12 16.1  2:10   22   24:38  8:13 1:28:56 
   24   1/2     184 Clark Jillson           Boscobel           WI  45 M    37 15:57  2:55  2:08   19   47:05 16.2  0:28   14   23:24  7:48 1:29:00 
   25   4/4     193 Brad Mitchell           Hastings           NM  53 M    13 10:39  1:57  2:14   17   46:02 16.6  1:32   26   29:06  9:42 1:29:32 
   26   2/2     190 Scott Kolby             Red Wing           MN  45 M    39 16:48  3:05  3:39   23   48:36 15.7  0:34   10   22:40  7:34 1:32:15 
   27   1/1     203 Elizabeth Vouk          Hastings           MN  22 F    32 13:47  2:31  0:41   29   50:14 15.2  0:56   32   31:20 10:27 1:36:56 
   28   1/5     181 Mandy Hyde              Winona             MN  28 F    16 11:00  2:01  2:18   32   53:37 14.2  1:03   28   29:23  9:48 1:37:18 
   29   2/5     162 Samantha Bengs          Red Wing           MN  27 F    29 13:34  2:29  3:02   31   51:16 14.9  0:40   27   29:17  9:46 1:37:47 
   30   3/3     183 Randy Hyde              Winona             MN  56 M     8  9:50  1:48  2:33   24   49:01 15.5  1:28   39   35:13 11:45 1:38:03 
   31   1/1     212 Christine Riley         Red Wing           MN  64 F    41 18:10  3:20  1:09   21   48:09 15.8  0:52   30   29:58 10:00 1:38:16 
   32   3/5     175 Sarah Fox               Goodhue            MN  33 F    23 12:14  2:15  3:55   33   54:28 14.0  0:41   31   30:42 10:14 1:42:00 
   33   4/5     188 Callina Johnmeyer       Zumbrota           MN  33 F    27 13:04  2:24  3:08   34   56:21 13.5  0:39   29   29:38  9:53 1:42:48 
   34   5/5     199 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  34 F    38 16:43  3:04  2:14   26   49:30 15.4  2:09   40   37:45 12:35 1:48:19 
   35   4/4     185 Ellie Jillson           Boscobel           WI  14 F    24 12:24  2:16  2:01   39 1:04:50 11.8  0:37   33   32:52 10:58 1:52:42 
   36   2/2     182 Mary Hyde               Winona             MN  56 F    33 14:50  2:43  3:13   35   59:26 12.8  1:14   41   38:00 12:40 1:56:41 
   37   3/5     172 Shanna Ellefson         Spring Valley      WI  25 F    26 12:49  2:21  4:23   38 1:04:45 11.8  1:20   35   33:27 11:09 1:56:42 
   38   4/5     201 Chelsey Turner          Baldwin            WI  25 F    30 13:35  2:29  4:38   37 1:04:44 11.8  1:24   36   33:28 11:10 1:57:47 
   39   5/5     189 Hannah Kiefer           Beldenville        WI  25 F    36 15:30  2:50  3:15   36 1:04:27 11.8  1:32   34   33:27 11:09 1:58:10 
   40   1/1     177 Libby Gulden            Red Wing           MN  46 F    40 17:36  3:13  4:25   40 1:19:22  9.6  2:37   37   34:09 11:23 2:18:07 
   41   2/2     178 Alison Hanlin           Red Wing           MN  36 F    35 15:30  2:50  6:54   41 1:21:23  9.4  0:43   38   35:13 11:45 2:19:40 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  208 Moe                                              3  8:21  1:32  0:29    1   43:02 17.7  0:18    1   18:35  6:12 1:10:44 
           Jacob Moe , Nate Huneke , Zackery Moe                  
    2  209 Rauen                                            2  8:18  1:32  0:28    4   47:16 16.1  0:18    2   22:23  7:28 1:18:42 
           Macy Kelly , Nathaniel Rauen , Cole Kelly              
    3  206 Clark                                            1  7:18  1:21  0:32    3   46:10 16.5  0:20    4   29:00  9:40 1:23:18 
           Ben Whitcomb , Tim Kelly , Jeremy Clark                
    4  207 Emery                                            5 12:12  2:14  0:39    2   44:14 17.2  0:25    3   27:38  9:13 1:25:06 
           Jennifer O'Byrne , Todd Emery , Erin Kuester           
    5  210 Silva                                            4 11:40  2:08  2:20    5   54:09 14.1  0:32    5   29:21  9:47 1:38:00 
           Matias Silva , Matias Silva , Alicia Silva             


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 161 Gregory Anderson        Hastings           MN  47 M      1 13:58  2:34  3:22    1   58:36 13.0  1:40    1   43:34 14:32 2:01:07 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Ben Schaffer            Red Wing           MN  18 M    7:25  1:22 
    2 Sam Tift                Red Wing           MN  42 M    7:58  1:28 
    3 Cecelia De Jong         Red Wing           MN  14 F    8:05  1:29 
    4 Abe De Jong             Red Wing           MN  16 M    8:15  1:31 
    5 Abraham Eide            Rochester          MN  17 M    8:19  1:32 
    6 Julian Manley           Spring Valley      WI  22 M    8:56  1:38 
    7 Steve Cvek              Red Wing           MN  52 M    9:44  1:47 
    8 Randy Hyde              Winona             MN  56 M    9:50  1:48 
    9 Kaitlin Wiedeman        Minneapolis        MN  34 F   10:05  1:51 
   10 Mark Learned            Hager City         WI  52 M   10:18  1:53 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Abraham Eide            Rochester          MN  17 M   36:10 21.1 
    2 Julian Manley           Spring Valley      WI  22 M   38:15 19.9 
    3 Sam Tift                Red Wing           MN  42 M   40:43 18.7 
    4 Philip Snider           Red Wing           MN  40 M   40:53 18.6 
    5 Kaitlin Wiedeman        Minneapolis        MN  34 F   41:00 18.6 
    6 Jacob Evans             Hastings           MN  35 M   41:26 18.4 
    7 Mitchell Biewen         Minneapolis        MN  22 M   41:30 18.4 
    8 Abe De Jong             Red Wing           MN  16 M   41:50 18.2 
    9 Caleb Rosenow           Minneapolis        MN  27 M   41:59 18.2 
   10 David Vouk              Hastings           MN  51 M   42:04 18.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Julian Manley           Spring Valley      WI  22 M   15:30  5:10 
    2 Abraham Eide            Rochester          MN  17 M   17:57  5:59 
    3 Jacob Evans             Hastings           MN  35 M   20:31  6:51 
    4 Caleb Rosenow           Minneapolis        MN  27 M   20:33  6:51 
    5 Abe De Jong             Red Wing           MN  16 M   21:09  7:03 
    6 Taylor Hanson           Minneapolis        MN  25 M   21:44  7:15 
    7 Ben Schaffer            Red Wing           MN  18 M   21:50  7:17 
    8 Hannah Higgins          Byron              MN  16 F   21:59  7:20 
    9 Sam Tift                Red Wing           MN  42 M   22:34  7:32 
   10 Scott Kolby             Red Wing           MN  45 M   22:40  7:34 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  192 Julian Manley           Spring Valley      WI  22    5  8:56  1:38  0:47    2   38:15 19.9  0:16    1   15:30  5:10 1:03:43 
    2  171 Abraham Eide            Rochester          MN  17    4  8:19  1:32  0:48    1   36:10 21.1  0:48    2   17:57  5:59 1:04:01 
    3  169 Abe De Jong             Red Wing           MN  16    3  8:15  1:31  0:45    7   41:50 18.2  0:18    5   21:09  7:03 1:12:15 
    4  200 Sam Tift                Red Wing           MN  42    2  7:58  1:28  0:33    3   40:43 18.7  0:55    8   22:34  7:32 1:12:41 
    5  173 Jacob Evans             Hastings           MN  35    9 10:22  1:54  1:06    5   41:26 18.4  0:40    3   20:31  6:51 1:14:03 
    6  195 Ben Schaffer            Red Wing           MN  18    1  7:25  1:22  1:16   13   43:48 17.4  0:22    7   21:50  7:17 1:14:39 
    7  194 Caleb Rosenow           Minneapolis        MN  27   15 11:25  2:06  1:34    8   41:59 18.2  0:24    4   20:33  6:51 1:15:54 
    8  197 Philip Snider           Red Wing           MN  40   11 10:44  1:58  1:04    4   40:53 18.6  0:51   11   23:23  7:48 1:16:54 
    9  164 Mitchell Biewen         Minneapolis        MN  22   13 11:01  2:01  1:34    6   41:30 18.4  0:36   14   24:01  8:01 1:18:40 
   10  202 David Vouk              Hastings           MN  51   14 11:06  2:02  1:55    9   42:04 18.1  1:05   16   24:07  8:03 1:20:16 
   11  191 Mark Learned            Hager City         WI  52    8 10:18  1:53  1:25   12   43:46 17.4  0:50   15   24:02  8:01 1:20:19 
   12  196 Boyd Seevers            Spring Lake Park   MN  58   12 10:46  1:58  1:12   14   45:16 16.8  0:48   13   23:36  7:52 1:21:36 
   13  168 Steve Cvek              Red Wing           MN  52    6  9:44  1:47  2:30   10   43:02 17.7  1:37   18   27:27  9:09 1:24:19 
   14  179 Taylor Hanson           Minneapolis        MN  25   16 11:54  2:11  1:56   20   49:06 15.5  0:21    6   21:44  7:15 1:24:58 
   15  167 Dennis Crane            Plymouth           MN  57   18 15:26  2:50  2:22   11   43:06 17.7  1:08   10   23:15  7:45 1:25:15 
   16  204 Bill Weist              Lake City          MN  43   17 12:25  2:17  2:34   17   47:12 16.1  2:10   17   24:38  8:13 1:28:56 
   17  184 Clark Jillson           Boscobel           WI  45   19 15:57  2:55  2:08   16   47:05 16.2  0:28   12   23:24  7:48 1:29:00 
   18  193 Brad Mitchell           Hastings           NM  53   10 10:39  1:57  2:14   15   46:02 16.6  1:32   19   29:06  9:42 1:29:32 
   19  190 Scott Kolby             Red Wing           MN  45   20 16:48  3:05  3:39   18   48:36 15.7  0:34    9   22:40  7:34 1:32:15 
   20  183 Randy Hyde              Winona             MN  56    7  9:50  1:48  2:33   19   49:01 15.5  1:28   20   35:13 11:45 1:38:03 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  211 Kaitlin Wiedeman        Minneapolis        MN  34    2 10:05  1:51  1:01    1   41:00 18.6  0:56    4   23:36  7:52 1:16:37 
    2  180 Hannah Higgins          Byron              MN  16    3 10:25  1:55  1:07    3   46:32 16.4  0:34    1   21:59  7:20 1:20:35 
    3  176 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  35    5 11:37  2:08  1:17    5   48:17 15.8  0:46    3   23:33  7:51 1:25:28 
    4  170 Cecelia De Jong         Red Wing           MN  14    1  8:05  1:29  1:56    7   49:46 15.3  0:19    6   25:58  8:40 1:26:03 
    5  198 Serenna Snider          Red Wing           MN  14   11 13:17  2:26  1:49    8   49:52 15.3  0:30    2   22:45  7:35 1:28:12 
    6  213 Alicia Duerst           Red Wing           MN  32    6 12:12  2:14  1:27   10   50:26 15.1  0:21    5   23:49  7:57 1:28:12 
    7  163 Janice Bennett          Hudson             WI  56   14 13:46  2:31  1:53    2   44:13 17.2  1:35    7   27:09  9:03 1:28:34 
    8  203 Elizabeth Vouk          Hastings           MN  22   15 13:47  2:31  0:41    9   50:14 15.2  0:56   13   31:20 10:27 1:36:56 
    9  181 Mandy Hyde              Winona             MN  28    4 11:00  2:01  2:18   12   53:37 14.2  1:03    9   29:23  9:48 1:37:18 
   10  162 Samantha Bengs          Red Wing           MN  27   12 13:34  2:29  3:02   11   51:16 14.9  0:40    8   29:17  9:46 1:37:47 
   11  212 Christine Riley         Red Wing           MN  64   21 18:10  3:20  1:09    4   48:09 15.8  0:52   11   29:58 10:00 1:38:16 
   12  175 Sarah Fox               Goodhue            MN  33    7 12:14  2:15  3:55   13   54:28 14.0  0:41   12   30:42 10:14 1:42:00 
   13  188 Callina Johnmeyer       Zumbrota           MN  33   10 13:04  2:24  3:08   14   56:21 13.5  0:39   10   29:38  9:53 1:42:48 
   14  199 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  34   19 16:43  3:04  2:14    6   49:30 15.4  2:09   20   37:45 12:35 1:48:19 
   15  185 Ellie Jillson           Boscobel           WI  14    8 12:24  2:16  2:01   19 1:04:50 11.8  0:37   14   32:52 10:58 1:52:42 
   16  182 Mary Hyde               Winona             MN  56   16 14:50  2:43  3:13   15   59:26 12.8  1:14   21   38:00 12:40 1:56:41 
   17  172 Shanna Ellefson         Spring Valley      WI  25    9 12:49  2:21  4:23   18 1:04:45 11.8  1:20   16   33:27 11:09 1:56:42 
   18  201 Chelsey Turner          Baldwin            WI  25   13 13:35  2:29  4:38   17 1:04:44 11.8  1:24   17   33:28 11:10 1:57:47 
   19  189 Hannah Kiefer           Beldenville        WI  25   18 15:30  2:50  3:15   16 1:04:27 11.8  1:32   15   33:27 11:09 1:58:10 
   20  177 Libby Gulden            Red Wing           MN  46   20 17:36  3:13  4:25   20 1:19:22  9.6  2:37   18   34:09 11:23 2:18:07 
   21  178 Alison Hanlin           Red Wing           MN  36   17 15:30  2:50  6:54   21 1:21:23  9.4  0:43   19   35:13 11:45 2:19:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  171 Abraham Eide            Rochester          MN  17    3  8:19  1:32  0:48    1   36:10 21.1  0:48    1   17:57  5:59 1:04:01 
    2  169 Abe De Jong             Red Wing           MN  16    2  8:15  1:31  0:45    2   41:50 18.2  0:18    2   21:09  7:03 1:12:15 
    3  195 Ben Schaffer            Red Wing           MN  18    1  7:25  1:22  1:16    3   43:48 17.4  0:22    3   21:50  7:17 1:14:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  180 Hannah Higgins          Byron              MN  16    2 10:25  1:55  1:07    1   46:32 16.4  0:34    1   21:59  7:20 1:20:35 
    2  170 Cecelia De Jong         Red Wing           MN  14    1  8:05  1:29  1:56    2   49:46 15.3  0:19    3   25:58  8:40 1:26:03 
    3  198 Serenna Snider          Red Wing           MN  14    4 13:17  2:26  1:49    3   49:52 15.3  0:30    2   22:45  7:35 1:28:12 
    4  185 Ellie Jillson           Boscobel           WI  14    3 12:24  2:16  2:01    4 1:04:50 11.8  0:37    4   32:52 10:58 1:52:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  192 Julian Manley           Spring Valley      WI  22    1  8:56  1:38  0:47    1   38:15 19.9  0:16    1   15:30  5:10 1:03:43 
    2  164 Mitchell Biewen         Minneapolis        MN  22    2 11:01  2:01  1:34    2   41:30 18.4  0:36    2   24:01  8:01 1:18:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  203 Elizabeth Vouk          Hastings           MN  22    1 13:47  2:31  0:41    1   50:14 15.2  0:56    1   31:20 10:27 1:36:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  194 Caleb Rosenow           Minneapolis        MN  27    1 11:25  2:06  1:34    1   41:59 18.2  0:24    1   20:33  6:51 1:15:54 
    2  179 Taylor Hanson           Minneapolis        MN  25    2 11:54  2:11  1:56    2   49:06 15.5  0:21    2   21:44  7:15 1:24:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  181 Mandy Hyde              Winona             MN  28    1 11:00  2:01  2:18    2   53:37 14.2  1:03    2   29:23  9:48 1:37:18 
    2  162 Samantha Bengs          Red Wing           MN  27    3 13:34  2:29  3:02    1   51:16 14.9  0:40    1   29:17  9:46 1:37:47 
    3  172 Shanna Ellefson         Spring Valley      WI  25    2 12:49  2:21  4:23    5 1:04:45 11.8  1:20    4   33:27 11:09 1:56:42 
    4  201 Chelsey Turner          Baldwin            WI  25    4 13:35  2:29  4:38    4 1:04:44 11.8  1:24    5   33:28 11:10 1:57:47 
    5  189 Hannah Kiefer           Beldenville        WI  25    5 15:30  2:50  3:15    3 1:04:27 11.8  1:32    3   33:27 11:09 1:58:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  211 Kaitlin Wiedeman        Minneapolis        MN  34    1 10:05  1:51  1:01    1   41:00 18.6  0:56    1   23:36  7:52 1:16:37 
    2  213 Alicia Duerst           Red Wing           MN  32    2 12:12  2:14  1:27    3   50:26 15.1  0:21    2   23:49  7:57 1:28:12 
    3  175 Sarah Fox               Goodhue            MN  33    3 12:14  2:15  3:55    4   54:28 14.0  0:41    4   30:42 10:14 1:42:00 
    4  188 Callina Johnmeyer       Zumbrota           MN  33    4 13:04  2:24  3:08    5   56:21 13.5  0:39    3   29:38  9:53 1:42:48 
    5  199 Jennifer Sobota         Shakopee           MN  34    5 16:43  3:04  2:14    2   49:30 15.4  2:09    5   37:45 12:35 1:48:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  173 Jacob Evans             Hastings           MN  35    1 10:22  1:54  1:06    1   41:26 18.4  0:40    1   20:31  6:51 1:14:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  176 Elizabeth Greenawalt    Lake City          MN  35    1 11:37  2:08  1:17    1   48:17 15.8  0:46    1   23:33  7:51 1:25:28 
    2  178 Alison Hanlin           Red Wing           MN  36    2 15:30  2:50  6:54    2 1:21:23  9.4  0:43    2   35:13 11:45 2:19:40 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  200 Sam Tift                Red Wing           MN  42    1  7:58  1:28  0:33    1   40:43 18.7  0:55    1   22:34  7:32 1:12:41 
    2  197 Philip Snider           Red Wing           MN  40    2 10:44  1:58  1:04    2   40:53 18.6  0:51    2   23:23  7:48 1:16:54 
    3  204 Bill Weist              Lake City          MN  43    3 12:25  2:17  2:34    3   47:12 16.1  2:10    3   24:38  8:13 1:28:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  184 Clark Jillson           Boscobel           WI  45    1 15:57  2:55  2:08    1   47:05 16.2  0:28    2   23:24  7:48 1:29:00 
    2  190 Scott Kolby             Red Wing           MN  45    2 16:48  3:05  3:39    2   48:36 15.7  0:34    1   22:40  7:34 1:32:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  177 Libby Gulden            Red Wing           MN  46    1 17:36  3:13  4:25    1 1:19:22  9.6  2:37    1   34:09 11:23 2:18:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  202 David Vouk              Hastings           MN  51    4 11:06  2:02  1:55    1   42:04 18.1  1:05    2   24:07  8:03 1:20:16 
    2  191 Mark Learned            Hager City         WI  52    2 10:18  1:53  1:25    3   43:46 17.4  0:50    1   24:02  8:01 1:20:19 
    3  168 Steve Cvek              Red Wing           MN  52    1  9:44  1:47  2:30    2   43:02 17.7  1:37    3   27:27  9:09 1:24:19 
    4  193 Brad Mitchell           Hastings           NM  53    3 10:39  1:57  2:14    4   46:02 16.6  1:32    4   29:06  9:42 1:29:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  196 Boyd Seevers            Spring Lake Park   MN  58    2 10:46  1:58  1:12    2   45:16 16.8  0:48    2   23:36  7:52 1:21:36 
    2  167 Dennis Crane            Plymouth           MN  57    3 15:26  2:50  2:22    1   43:06 17.7  1:08    1   23:15  7:45 1:25:15 
    3  183 Randy Hyde              Winona             MN  56    1  9:50  1:48  2:33    3   49:01 15.5  1:28    3   35:13 11:45 1:38:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  163 Janice Bennett          Hudson             WI  56    1 13:46  2:31  1:53    1   44:13 17.2  1:35    1   27:09  9:03 1:28:34 
    2  182 Mary Hyde               Winona             MN  56    2 14:50  2:43  3:13    2   59:26 12.8  1:14    2   38:00 12:40 1:56:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  212 Christine Riley         Red Wing           MN  64    1 18:10  3:20  1:09    1   48:09 15.8  0:52    1   29:58 10:00 1:38:16 

Total Registered:                         53
Total Number of Team Finishers:            5
Total Number of Individual Finishers:     41
Number of Male   Finishers:               20
Number of Female Finishers:               21
Did not Finish Race or Did Not Start:      6